OUCCC

Oxford University Cross-Country Club

OUCCC > Competitions > Results Archive > Hilary 00 > Teddy Hall Relays 2000 - Men's Team Wednesday, 1 October
Teddy Hall Relays 2000 - Men's Team, Hilary 00
----------------------------------------
Teddy Hall Relays 2000 - Men's Teams
----------------------------------------

1st	1:12:10	OXFORD UNIVERSITY
Jeremy Bradley	17:49
Matt Wakefield	18:43
Nick Talbot	17:20
Pete Haarer	18:18

2nd	1:12:56	THAMES HARE & HOUNDS TURBO
Andy Weir	17:52
Al Hart		18:08
John McFarlane	18:02
Al Kennis	18:54

3rd	1:13:32	SOUTHAMPTON UNIVERSITY A
Jeremiah Brown-Bottom		19:05
Charles David-Wendon Klepacz	19:22
Winston Krusty-Plummer		17:49
Archie Hoo-Haa MacLean		17:16

4th	1:14:24	UNIVERSITY OF LONDON
Ben Hukins	18:00
Gordon Irvine	19:28
Paddy Wallace	19:29
Andy Hennessy	17:27

5th	1:15:32	THAMES HARE & HOUNDS TUBBIES
Matt Lynas	18:48
Nik Altmann	19:09
Andy Weir	18:38
Al Hart		18:57

6th	1:17:33	LINACRE A
Mark Watterson	19:02
Jerome Brooks	17:19
Rob West	21:05
Alex Windle	20:07

7th	1:17:33	CAMBRIDGE UNIVERSITY
Rob Fergus	19:38
Ben Davies	19:40
Si Norris	18:08
Dave Barker	20:22

8th	1:19:06	HILLINGDON AC A
Gary Lavers	19:20
Rob Poulter	20:22
Paul Cuddihy	19:12
Dave Newman	20:12

9th	1:20:11	OXFORD UNIVERSITY SWIMMING CLUB
Kieren Perkins	19:08
Matt Biondi	21:30
Ian Thorpe	20:07
Michael Gross	19:26

10th	1:20:29	SOUTHAMPTON UNIVERSITY B
Rupert Ginsbottom		20:10
Godefroy Waddlebottom Wright	20:02
Wilfred Ramsbottom Rollin	20:40
Tarquin Crinklebottom Copestick	19:37

11th	1:20:35	THE OUMPA '69ERS
Ben Candy	20:25
Lucy Hasell	20:58
Matt Barnes	18:26
Pete Kelly	20:46

12th	1:22:12	IMPERIAL COLLEGE A
Andreas Hilfinger	20:13
Gavin Daisley		20:51
Roly Teare		20:39
Andy Greenway		20:29

13th	1:22:28	BRASENOSE A
R Boyle		19:07
Hal Stockley	20:07
Neil E		24:07
Phil Killingley	19:07

14th	1:22:41	THE LEICESTER LADS (LEICESTER UNIVERSITY)
Edwin James 	18:07
Matt Axton 	20:01
John Moore 	22:48
Mike Dix 	21:45

15th	1:23:28	WARWICK UNIVERSITY A
Blake O		19:46
Graham J	20:17
Assersohn O 	23:02
Herbert L 	20:23

16th	1:23:47	UNIVERSITY A
Nick Talbot 	19:50
James Arrandale	23:56
Billy Whizz 	18:30
Chris Taylor	21:31

17th	1:24:11	NOTTINGHAM UNIVERSITY A (THE BACKPASSAGE BOYS)
Shane		21:06
Wayne 		21:34
Dwain 		19:52
David Beckham 	21:39

18th	1:24:44	ST ANTHONY'S
A McDougall 	19:10
M Antoninis 	23:11
M Antoninis 	23:55
A McDougall 	18:28

19th	1:25:05	BALLIOL BLOKES A
Pete Haarer 	19:13
Jowett 		21:53
Wycliffe 	24:21
Gerry Clancy 	19:38

20th	1:25:18	HEADINGTON RR A
Fraser Howard		20:20
Everard Robinson 	22:52
Graham Chapman	 	21:44
Neville Baker 		20:22

21st	1:25:25	UNIVERSITY COLLEGE LONDON STARS
Damen Hoad 	22:14
Greg Fuzes 	21:11
Steve Stuart	21:36
Des Rhule 	20:24

22nd	1:26:05	MAGDALEN A
Laurance Chandy	21:51
Steve Eland 	20:23
Matt Taylor 	22:34
Laurence Chandy	21:17

23rd	1:26:11	ST HUGH'S
Martin Bishop	18:51
Jonathon Kelly 	22:03
Erik Schon 	25:00
Matt Jones 	20:17

24th	1:26:30	ATMOSPHERIC, OCEANIC AND PLANETARY PHYSICS
Bob Wells 	21:18
Michael Palmer 	22:12
Nathan Gillett 	22:16
Anu Dudhia 	20:44

25th	1:27:02	SJC "USE YOUR IMAGINATION WATTERSON" A
Frank Shovlin 	21:56
Ian Cumpstey 	22:34
Matt Wakefield 	19:55
Phil Macdonald 	22:37

26th	1:27:12	KIDLINGTON RUNNING & ATHLETICS CLUB A
James Moss 	22:25
Andy Gleeson	23:08
Nigel Brown 	19:50
Darren Joliffe 	21:49

27th	1:27:18	IMPERIAL COLLEGE B
Giles Lunn 		21:38
Mike Wilcox		22:32
Angus Crosby 		22:16
Andreas Hilfinger 	20:52

28th	1:27:22	THE PETER'S GIBBONS
Tony 	21:25
Bernie 	23:01
Tony 	21:10
Bernie 	21:46

29th	1:27:28	HILLINGDON AC B
Stevan Dokic 	20:45
Brian Leach 	21:05
Richard Nash 	21:42
Mike Smith 	23:56

30th	1:27:28	SJC "USE YOUR IMAGINATION WATTERSON" B
Bobak Azamian 		23:40
Phill Scarr 		19:46
Will Trugeon-Smith 	23:21
Uwe Schroeder 		21:15

31st	1:29:51	OXFORD UNIVERSITY ORIENTEERING CLUB
Neil Cumpstey		21:40
Javier del Campo	22:03
Rob Palmer 		24:17
Luke McNeill		21:51

32nd	1:30:08	LINACRE B
Jaime Reed 	23:50
Will Poole 	22:21
Tim Brunker	22:15
Neil Maxted 	21:42

33rd	1:30:14	HILLINGDON AC DRUNKARDS
Trevor Jones	20:27
Andy Miles 	21:18
John Doyle 	25:08
John Bignell 	23:21

34th	1:30:58	WARWICK UNIVERSITY B
Johnsson H	23:00
Foord R 	22:19
Dubber J 	22:20
Thompson D 	23:19

35th	1:31:37	OXFORD CITY COUNCIL UNISON B
Martin Reynolds	24:30
Paul Grimsdale 	23:20
Richard Grant	21:57
Trevor Dixon 	23:50

36th	1:32:21	BIRMINGHAM UNIVERSITY RUNNERS & PLODDERS
Ken McMahon 	21:08
Rod Ceredig 	24:31
Paul Hands 	24:03
Dale Taylor 	22:39

37th	1:33:13	NEW A
Evan Fountain	18:30
John Rowland 	23:47
Justin Yeoman 	22:20
Evan Fountain 	28:36

38th	1:33:21	OXFORD CITY COUNCIL UNISON A
Richard Grant	20:03
Adrian Podbury	26:07
Tim Shepherd 	24:24
Alex Solaja 	22:47

39th	1:33:40	NEW B
Tom Jaeggi 	24:04
Paul Mahoney 	21:41
Andrew Emery 	24:03
James Murphy 	22:39

40th	1:34:05	MAGDALEN B
Fat Lad Magdalen	23:02
Martin J 		23:25
Simon P 		23:58
Jonathon P		23:40

41st	1:34:38	JESUS
Zoltan Foley-Fisher 	23:12
James Morrow 		22:24
Ed Rackham 		23:56
Chris Wade 		25:06

42nd	1:35:49	WORCESTER A
Daniel Farewell	21:03
Jonny Willson	25:18
Andy Clifford 	23:50
Ian Cuddington 	25:38

43rd	1:36:12	HARWELL RUNNING CLUB
Pete Stepney 	21:18
Will Atkinson 	25:23
Stuart Brookes 	23:09
Bob Talbot 	26:22

44th	1:36:38	KIDLINGTON RUNNING & ATHLETICS CLUB C
Kevin Gleeson 	25:06
Paul Jennings 	23:50
John McGowen 	26:36
Peter Kyberd 	21:06

45th	1:36:47	LINACRE C
Mark Parrington	22:47
Chris Cooper 	25:43
Tony Gent 	23:34
Eric B 		24:43

46th	1:37:04	KIDLINGTON RUNNING & ATHLETICS CLUB B
Trevor Langrish	22:21
Gordon Fogg	22:33
Jo Hicks	23:01
Richard Lee	29:25

47th	1:37:20	HILLINGDON AC EXOTICA
John Myall	22:21
Brian O'Riordan	22:33
John Luscombe 	23:01
Geoff Bolam 	29:25

48th	1:37:47	LINCOLN GIMPS
Marie Mackey 	23:46
Ben Thomas 	25:15
Denis Clement	25:41
Dave Rhodes 	23:05

49th	1:40:22	NEW C
Russell Taylor	22:26
Sam Bunting 	22:36
Charlie 	25:34
Nick 		29:46

50th	1:42:10	WORCESTER B
Gareth Hughes	26:40
Si Allcock 	25:45
Rob James 	23:58
Florian Ederer 	25:47

51st	1:44:34	HEADINGTON RR REAL MEN
Norman Myers 	27:55
John Worth 	25:25
John Moore 	25:45
Mike Dunmore 	25:29

52nd	1:45:29	THE MENTALISTS (aka THE FAIRBANKS GROUP)
Rob France		26:11
Antony Fairbanks 	25:52
Yasmin Godage 		27:57
Robert Tennant-Eyles 	25:29

53rd	1:45:59	HILLINGDON AC CRINKLIES
Bob Thomas 		23:22
Howard Pattinson 	24:46
Tom George 		26:01
Harry Wild 		31:50

54th	1:46:34	LINCOLN IMPS
Marco Bacic 		26:21
Ben Rowsell 		25:46
John Tye 		27:33
Paige Newmark 		26:54

55th	1:49:28	CHRIST CHURCH BUTTERY ALL STARS
Tom Gentleman 		27:10
Alex Skinner 		30:52
Carl Laferton 		23:36
Mike O'Neill 		27:50

56th	1:52:45	LINACRE D
Mike Hall		26:22
Andrew Kalusa 		30:06
Handy Andy Creasy 	26:55
Hector Kuen 		29:22

57th	1:55:45	OXFORD CITY COUNCIL UNISON C
Richard Kuziara 	29:28
Steve Smith 		25:12
Esmail Babaahmady 	26:45
Xavier Jeanne 		34:20

______________________________________________________________________________________

----------------------------------------
Teddy Hall Relays 2000 - Mixed Teams
----------------------------------------

1st	1:21:07	HEADINGTON RR A
Garry Harris	18:22
Jo Choulerton	22:51
Allison Hirst	21:44
James Bowler	18:10

2nd	1:23:39	CAMBRIDGE UNIVERSITY A
Dave Barker	19:27
Heather Diexler 22:52
Rob Fergus 	19:08
Suzan Erskine 	22:12

3rd	1:23:55	SGT TOWNEND'S MOANING TARTS CLUB BAND (NOTTINGHAM UNIVERSITY)
John	17:33
Pauline	24:15
Georgia	22:52
Ringo	19:15

4th	1:24:43	QUEEN'S A
Jim Hancock 	20:40
Clare Martin 	21:03
Elliot Han	21:25
Lucy Hasell 	21:35

5th	1:25:10	IMPERIAL COLLEGE
Roly Teare 	19:53
Dorchie Lee 	20:44
Luise Kaerger 	24:31
Mike Boucher 	20:02

6th	1:26:15	CAMBRIDGE UNIVERSITY B
Suzan Erskine 	21:55
Jack Crossley 	19:37
Oli Mytton 	20:37
Emma Calderbank	24:06

7th	1:28:37	EXETER
Sam Aldridge		20:28
Sara Grosvenor 		24:25
Simon Hollingsworth 	21:18
Kelley Wilder 		22:26

8th	1:29:41	NEATH DINGO B
Roger Thetford 	20:06
Kirsten Davis 	23:29
Annette Hack 	24:48
Dave Robson 	21:18

9th	1:30:02	MANSFIELD/ST HILDA'S UNITED
Phil Avery	20:49
Eve Dewsnap 	25:01
Cheryl Rendell 	23:16
Ben Dunnett 	20:56

10th	1:34:35	QUEEN'S B
Ed Cox 		21:34
Kate Warner 	26:10
John Devoy 	25:07
Clare Martin 	21:44

11th	1:34:48	WARWICK UNIVERSITY
Mark Miller 	22:55
Jenny Urquhart 	24:23
Rachel Pattison	27:39
Dominic Blake 	19:51

12th	1:35:09	LINACRE A MIXED
Hannah Jones 		27:10
Carolyn Williams 	30:15
Mark Watterson 		19:58
Jerome Brooks 		17:46

13th	1:35:18	UNIVERSITY COLLEGE LONDON
Simon Berggvist	22:20
Sally 		25:57
Nick Stockman 	22:26
Emma 		24:35

14th	1:35:47	THE ECI GUYS
Tom Morton 		20:56
Carter Ingram 		25:57
Lioudmilla Amestitous 	25:56
Andrew Hurst 		22:58

15th	1:38:18	TRINITY'S TOP TOTTY
Caroline Miller	22:28
Chris Ogle 	22:31
Katie King 	29:22
Ben Carroll 	23:57

16th	1:38:19	OXFORD UNIVERSITY SWIMMING CLUB MIXED
Tom Dolan 		20:25
Susie O'Neill 		28:21
Kristina Egerzeck 	25:37
Kieren Perkins 		23:56

17th	1:38:19	OUMPA'S CAPTAIN & PRESIDENTS
Ben Measures 		21:15
Veronica M 		27:15
Delyth Lloyd 		27:01
James Graham-Brown	22:48

18th	1:41:02	LMH
Rob Palmer 		22:19
Jo Lewis 		26:02
Jake Smith-Bosanquet 	27:12
Rebecca Wright 		25:29

19th	1:42:46	HEADINGTON HILL QUARTET
Eleanor Hodby 		24:15
Lesley Judge 		27:16
Kristina Bjorkmans 	26:23
Steve Beldon 		24:52

20th	1:43:14	MAGDALEN B
Fat Lad Magdalen	26:13
Martin J 		23:16
Simon P 		23:24
Jonathon P 		30:21

21st	1:47:02	TEDDY HALL TRUNDLERS
Rebecca Beard	26:51
Andy Miller 	27:04
Helen Nesbitt 	27:11
James Ryder	25:56

22nd	1:47:47	WOLFSON WANDERERS
Jens Rittsher 	27:21
Tanya Heare 	27:21
Ted Anderson 	29:59
Bethan Hopewell	23:06

23rd	1:55:45	WONG GROUP
Rebecca Sowden		28:28
Stephanie Bowden	27:27
Helen Boyd 		32:10
Charles Harford-Cross 	27:40

________________________________________________________________________________________

-----------------------------------------
Teddy Hall Relays 2000 - Women's Teams
-----------------------------------------

1st	1:02:03	OUCCC OLD GIRLS
Davina Manship-Jones	20:31
Megan Clark		20:51
Jo Wilkinson		20:41

2nd	1:02:38	OXFORD UNIVERSITY
Kelley Wilder 	20:16
Bethan Hopewell	21:33
Ellen O'Hare 	20:49

3rd	1:10:41	NEW A
Gill Sutton 	23:41
Fiona Rose 	25:28
Megan Clark 	21:32

4th	1:10:46	CAMBRIDGE UNIVERSITY
Emma Calderbank	24:04
Melode Burke 	22:42
Becky Lindsay 	25:00

5th	1:15:14	THE NOTT VERY NICE GIRLS (NOTTINGHAM UNIVERSITY)
Shorty Spice	25:08
Old Spice 	23:27
Posh Spice 	26:39

6th	1:16:45	MAGDALEN A
Catherine Lloyd	24:09
Sian Williams 	25:46
Nicky Batha 	26:50

7th	1:22:00	OXFORD UNIVERSITY ORIENTEERING CLUB
Caroline Catmur 	26:17
Pauline Sinclair 	31:11
Christine Ashton 	24:32

8th	1:23:41	HEADINGTON RR REAL WOMEN
Larissa Motiuk	31:12
Louise Dennis 	27:11
Jo Choulerton 	25:18

9th	1:26:45	MERTON
Andrea Lord 	31:12
Leah Henderson 	27:11
Ellen O'Hare 	25:18

10th	1:29:39	WADHAM
Naomi Anderson 	27:19
Nancy Carr 	29:36
Issy Scriven 	32:44

 

[ Back to result archive ]

[ Back to results ]

Valid XHTML 1.0 Transitional
Last Modified: Monday, 16 March 2009 00:27:15
Please note, this is stored on a different server to the main OUCCC pages, which can be returned to here