JK 2002 - Oxford Results

[Photos here]
Below are the results of the OUOC runners and related people (and the
winners.)

[Wow!]/[Prize!] signifies a top-3 finish for an OUOC/ex-OUOC member.
Lots of quality times out there!

*** Day 1 ***

M21E 5.6km/220 m (74 starters/74 finishers)
1   Oliver Johnson          SHUOC            29.52
50  Tom Mitchell            OUOC             37.47
63  Robert Palmer           OUOC             41.40
71  Dave Donaldson          ULOC             46.21

M21L 10.9km/440 m (75 starters/66 finishers)
1   Max Cole                LEI              81.14
4   Luke McNeill            OUOC             84.59
5   David Currie            SOC              85.36
9   Ian Cumpstey            OUOC             89.05
51  Oliver O'Brien          OUOC            119.52
59  Tim Smith               OUOC            131.52

W21E 4.4km/145 m (41 starters/40 finishers)
1   Heather Monro           HALDEN           28.29
14  Christine Currie        SOC              35.00
31  Pippa Whitehouse        OUOC             40.25
38  Caroline Catmur         OUOC             45.44

W21L 7.8km/310 m (44 starters/41 finishers)
1   Maria Olsson            OK OSTERAKER     65.19
10  Anne Osborne            MDOC             76.18

W21S 5.6km/230 m (86 starters/83 finishers)
1   Catherine Ashton        EBOR             50.12
14  Nicola King             SLOW             67.00
37  Ruth King               BOK              74.27

M20E 5.6km/220 m (21 starters/19 finishers)
1   Nicholas Morgan         EBOR             34.02
4   Edward Catmur           OUOC             36.31
5   Murray Strain           INT              38.32
15  Tom Cochrane            OUOC             48.33

W20E 4.4km/145 m (12 starters/12 finishers)
1   Laura Daniel            BOK              38.38
2   Rachael Holmes          QO               39.07 [Wow!]

*** Day 2 ***

M21E 15.3km/570 m (69 starters/58 finishers)
1   Jamie Stevenson         SYO              78.30
45  Tom Mitchell            OUOC            114.49
48  Robert Palmer           OUOC            118.13
55  Dave Donaldson          ULOC            130.54

M21L 12.0km/470 m (72 starters/63 finishers)
1   Luke McNeill            OUOC             77.53 [Wow!]
3   David Currie            SOC              80.58 [Wow!]
7   Ian Cumpstey            OUOC             84.22
26  Oliver O'Brien          OUOC             97.19
52  Steve Fisher            OUOC            115.13
56  Tim Smith               OUOC            118.06

W21E 9.5km/360 m (38 starters/38 finishers)
1   Hannah Wootton          HOC              64.16
2   Pippa Whitehouse        OUOC             69.27 [Wow!]
18  Caroline Catmur         OUOC             80.03
24  Christine Currie        SOC              80.46

W21L 7.9km/310 m (45 starters/45 finishers)
1   Maria Olsson            OK OSTERAKER     63.31
5   Anne Osborne            MDOC             67.14

W21S 5.2km/200 m (80 starters/79 finishers)
1   Vigdis Hobol            Ostmarka OK      47.55
14  Nicola King             SLOW             61.21
15  Ruth King               BOK              61.34

M20E 11.6km/425 m (19 starters/18 finishers)
1   Nicholas Morgan         EBOR             68.16
2   Edward Catmur           OUOC             70.35 [Wow!]
5   Murray Strain           INT              79.11
14  Tom Cochrane            OUOC             93.09

W20E 7.3km/310 m (12 starters/12 finishers)
1   Vicky Brocklebank       LOC              63.12
2   Rachael Holmes          QO               64.53 [Wow!]

*** Overall *** (Total Time)

M21E
1   Jamie Stevenson         SYO             108.44
44  Tom Mitchell            OUOC            152.36
48  Robert Palmer           OUOC            159.53
55  Dave Donaldson          ULOC            177.15

M21L
1   Luke McNeill            OUOC            162.52 [Prize!]
2   David Currie            SOC             166.34 [Prize!]
7   Ian Cumpstey            OUOC            173.27
38  Oliver O'Brien          OUOC            217.11
52  Tim Smith               OUOC            249.58

W21E
1   Hannah Wootton          HOC              97.52
12  Pippa Whitehouse        OUOC            109.52
17  Christine Currie        SOC             115.46
30  Caroline Catmur         OUOC            125.47

W21L
1   Maria Olsson            OK OSTERAKER    128.50
5   Anne Osborne            MDOC            143.32

W21S
1   Vigdis Hobol            Ostmarka OK     105.14
12  Nicola King             SLOW            128.21
20  Ruth King               BOK             136.01

M20E
1   Nicholas Morgan         EBOR            102.18
3   Edward Catmur           OUOC            107.06 [Prize!]
4   Murray Strain           INT             117.43
14  Tom Cochrane            OUOC            141.42

W20E
1   Vicky Brocklebank       LOC             103.40
2   Rachael Holmes          QO              104.00 [Prize!]

*** Relays ***
JK Trophy (39 teams)
 1     36 SYO 1                                   1:56:15
13     29 OUOC 1 (Ed C, Ian C, Rob P, Luke M)     2:18:19

Men's Short (67 teams)
 1    233 MDOC 3                                  1:22:53
10    242 OUOC 2 (Tom C, Ollie, Tom M)            1:36:26
40    243 OUOC 3 (?)                              2:06:14

I'm not sure where the women came as their team name appears not to be an
OUOC one (or maybe it was OUOC 3?) I suspect the relay results will be
updated in the near future with more detail. -- Ollie
Luke McNeill in the JK 2002 Relay Race


Last Updated: Friday, 27-Sep-2019 19:33:45 BST
©Oxford University Orienteering Club

Back to Top